אם הכותרת של המאמר נראית לכם מוזרה, כנראה שלא עברתם הליך גירושין קשה שחייב חלוקת רכוש והוביל אתכם למצוקה כלכלית. האמת העגומה היא שבישראל גירושין הם עניין יקר. פירוק של תא משפחתי אחד שגם מתפקד כיחידה כלכלית אחת, לשניים מביא הרבה פעמים לתוצאה בה שני חלקי השלם לא באמת מצליחים להפוך לשתי יחידות כלכליות מתפקדות. כך שהרבה פעמים הליך שהוא בעיקרו משפטי, מצריך גם חשיבה כלכלית מעמיקה. דוגמה מובהקת למצב כזה בו התחומים מתערבבים, הוא המקרה השגור בו אחד הצדדים בהליך הגירושין רוכש את המחצית שלו בדירה מהצד השני. מאחר שמחירי הדירות בישראל הכפילו, ובאזורים מסוימים אפילו שילשו, את ערכם, המעמסה הכלכלית על אותו בן זוג עלולה להיות כבדה. כשלוקחים בחשבון שמרבית הזוגות בישראל רוכשים דירה באמצעות הלוואת משכנתא גדולה, התמונה הכלכלית הופכת לעוד יותר מורכבת. לכן, בהרבה מאוד הליכי גירושין אחד מבני הזוג נקלע לסחרור כלכלי, גם אם עד הגירושין הצליח לתפקד כלכלית באופן משביע רצון.

משכנתא חוץ בנקאית במהלך הליך גירושין

כדי להמחיש את הנקודה אותה הצגנו בפסקה הקודמת נשתמש בדוגמה שקרתה לאחרונה ללקוח של קבוצת DOI. א', מורה בבית ספר יסודי ואשתו החליטו להתגרש. במסגרת הסכם הגירושין שגיבשו בני הזוג הוסכם ש-א' ירכוש את חלקה של האישה בדירה ובסך הכול ישלם לה סכום של 900,000 ש"ח שגם פוטר אותו מתשלום מזונות בהמשך. ההסכם בין הצדדים הוגש לבית המשפט לענייני משפחה וקיבל תוקף של פסק דין, אך כשניגש א' לבנקים הוא גילה שהוא נמצא בבעיה. כשהבנק בחן את יכולת ההחזר שלו, עם משכורת של מורה, התברר שגם בפריסה ארוכת טווח א' לא יצליח לעמוד בהחזר החודשי של המשכנתא המוגדלת. א' מצא את עצמו מסורב משכנתא. בנקודה זו פנה א' לקבוצת DOI, שמתמחה בהלוואות חוץ בנקאיות ובכלל זה במשכנתאות חוץ בנקאיות אשר לעיתים אף מצריכות פעולות כירורגיות כמו איחוד הלוואות והתנהלות אל מול מערכת המשפט בכדי שטכנית ניתן יהיה להעמיד את אותה הלוואה חוץ בנקאית.
כמו שאזכרנו, המקרה של א' אינו יוצא דופן ומדובר בתרחיש שחוזר על עצמו במאות הליכי גירושין בישראל. לכן, קבוצת DOI פיתחה התמחות מיוחדת בהסדרת משכנתא חוץ בנקאית במהלך הליך גירושין, ובמסגרת התמחות ייחודית זו היא גם מחזיקה בצוות משפטנים שבקיאים היטב באספקטים הרלוונטיים של דיני משפחה. בהרבה מקרים, DOI גם מצליחה לתת מענה לאנשים בהליך גירושין שקיבלו סירוב משכנתא מהבנק. לעיתים תסייע קבוצת DOI גם לאנשים שטרם סיימו את הליך הגירושין, במקרים כאלה הכול הופך ליותר מסובך, אבל DOI יודעת למצוא פתרונות משפטיים פיננסיים גם בסיטואציות בהן אין הבנות בין בני הזוג או שקיים ביניהם נתק מוחלט.

משכנתא חוץ בנקאית כהלוואת גישור

בשלב הזה אתם ודאי תוהים כיצד הסתיים הסיפור של א'? אחרי הכול לא' הייתה בעיה אובייקטיבית שהמשכורת שלו כמורה לא אפשרה לעמוד בהחזר החודשי וגם BDI בעייתי בגין היסטוריה של צ'קים חוזרים (עקב הסכסוך עם האישה). א' הבין שהוא חייב לייצר לעצמו הכנסה נוספת, אז הוא מצא עבודה נוספת בשעות אחר הצהרים, השכיר את הדירה ועבר להתגורר לתקופה בבית הוריו, התהליך הזה לקח תקופה ולכן הוא לקח הלוואה כנגד הנכס שברשותו (הדירה שאת מחציתה רכש מאשתו) מקבוצת DOI שילם לגרושתו את הכסף שקיבל במסגרת אותה הלוואה מ DOI. בהמשך, כאשר כאשר יתחיל לקבל שכר דירה על הנכס, ימיר את המשכנתא החוץ בנקאית, שבפועל משמשת כהלוואת גישור, במשכנתא ארוכת טווח בתנאים נוחים במערכת הבנקאית, שלאור שיפור התזרים החודשי, ולאחר תקופה שבמהלכה ההתנהלות הכלכלית שלו תהא נקיה, קרוב לוודאי שהמערכת הבנקאית תסכים להעניק את ההלוואה. אם גם אתם נמצאים בהליך גירושין והמתמטיקה של החיים לא מסתדרת, יתכן שבאמצעות קבוצת DOI תגלו שבהחלט יש מקום לאופטימיות ושיש פתרונות חכמים גם מחוץ לקופסה של המערכת הבנקאית.

אנא מלא את פרטיך ונציג מטעמנו יחזור אליך בהקדם.

  שם מלא *

  טלפון/סלולרי *

  אימייל *

  גובה הלוואה מבוקש (ציין סכום)

  האם בבעלותך נכס?

  האם חזרו שקים ב-3 שנים האחרונות?